Innowacyjny zabieg chirurgii przewodu pokarmowego w Poznaniu

W Polsce przeprowadzono pierwszy, innowacyjny zabieg połączenia trzustki z przewodem pokarmowym przez ścianę dwunastnicy przy wykorzystaniu endosonografii i endoskopii.

Zdjęcie

Pierwszy innowacyjny zabieg połączenia trzustki z przewodem pokarmowym został wykonany w Poznaniu/ inf. prasowa /123RF/PICSEL
Pierwszy innowacyjny zabieg połączenia trzustki z przewodem pokarmowym został wykonany w Poznaniu/ inf. prasowa
/123RF/PICSEL

Operacji dokonał zespół lekarski z Oddziału Chirurgii Gastroenterologicznej Szpitala Miejskiego im. Franciszka Raszei w Poznaniu i Szpitala MSW w Szczecinie. Jest ona o tyle pionierska, że pacjent już następnego dnia będzie mógł opuścić szpital, co przy klasycznej operacji nie byłoby możliwe. Oznacza to dołączenie polskiej endoskopii do światowej czołówki chirurgii przewodu pokarmowego, zaś dla pacjentów leczenie mniej inwazyjne i krótki okres rekonwalescencji.

W zabiegu wykorzystano razem techniki endoskopii i endosonografii. Do organizmu pacjenta wprowadzono przez jamę ustną metalową protezę samo-rozprężającą się w postaci siatki. Ma ona udrożnić przewody trzustkowe. W wyniku bowiem stanów zapalnych, w skrajnych przypadkach dochodzi do zrostów i zamknięcia przewodów dostarczających enzymy trzustkowe do układu pokarmowego.

Reklama

Tak się stało także i w przypadku pacjentki, którą poddano pierwszej operacji; cierpiała ona na przewlekłe zapalenie trzustki z silnymi dolegliwościami bólowymi, zaś dodatkowym utrudnieniem był brak endoskopowego podejścia do przewodów trzustkowych. Przewód w takich wypadkach trzeba poszerzyć, co zwykle prowadzono z rozcięciem powłok brzusznych. Zwiększało to ryzyko znacznych powikłań, a trzustka trudno się goi, co stwarzało dodatkowe ryzyko dla pacjenta. W tym przypadku użyto endosonografu aby określić położenie zablokowanego przewodu trzustkowego, następnie wykonano otwór w dwunastnicy, w trzustce i przewodzie trzustkowym, na koniec wstawiono weń metalową protezę, która rozprężyła się w organizmie do zadanego pierwotnie kształtu. Będzie tam się znajdować przez około pół roku, po czym lekarze zdecydują czy spełnia ona swoje zadanie czy konieczne jest umieszczenie nowej protezy.

Jak powiedział serwisowi Eskulap.pl dr Aleksander Sowier, kierownik Oddziału Chirurgii Gastroenterologicznej, ogólnie chirurgia idzie w kierunku zabiegów mało inwazyjnych, wysokospecjalistycznych, zaś opisany zabieg w całej Europie zaliczany jest do pionierskich. W Polsce ponieważ tego typu zabiegu jeszcze nikt dotąd nie wykonywał nie ma kolejki oczekujących. Jednak zapewne powstanie, bo mało który szpital decydował się na klasyczną operację, uchodzącą za jedną z najtrudniejszych w chirurgii przewodu pokarmowego - stosowano zwykle leczenie farmakologiczne.

MW


Artykuł pochodzi z kategorii: Innowacje - Wiadomości

Więcej na temat:zabiegi | zdrowie

Zobacz również

  • Odważni prawnicy zyskują przewagę dzięki nowym technologiom

    Prawnicy korzystający z nowych technologii są bardziej konkurencyjni oraz zyskują wyższą rentowność. Są również bardziej otwarci na kolejne wyzwania zawodowe. Z drugiej strony nie wszyscy prawnicy... więcej