Innowacyjny zabieg na sercu w Olsztynie

Innowacyjny zabieg na sercu - przezskórne zamknięcie uszka lewego przedsionka serca został przeprowadzony przez kardiologów w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Olsztynie.

Zdjęcie

Medycyna posunęła się o krok w przód w olsztyńskim szpitalu / inf. prasowa /&nbsp
Medycyna posunęła się o krok w przód w olsztyńskim szpitalu / inf. prasowa
/ 

Olsztyński szpital jest jedną z kilku placówek medycznych w Polsce przeprowadzających tego typu zabiegi. Jak poinformowała Polska Agencja Prasowa w listopadzie br. szpital przeprowadził dwa zabiegi wszczepienia specjalnych urządzeń tzw. okluderów, zamykających uszka lewego przedsionka serca.

Jest to zabieg LAAC (Left Atrial Appendage Closure) praktycznie będący działaniem bezoperacyjnym. Wszczepienie okludera jest koniecznością dla chorych z migotaniem przedsionków posiadających przeciwwskazania do stosowania terapii przeciwkrzepliwej, ponieważ zmniejsza ryzyko udaru mózgu i zgonu.

Reklama

Cały zabieg przeprowadzany jest w częściowym znieczuleniu - pacjentowi nakłuwa się żyłę udową i wprowadza cewnik, który umożliwia dostęp do naczyń i dalszą operację. Pod kontrolę rentgenografii i echokardiografii przezprzełykowej, nakłuwa się przegrodę międzyprzedprzedsionkową. Do lewego przedsionka wprowadzany jest cewnik, który ma umożliwić odpowiednie dobranie okludera. Po wykonaniu pomiarów i przygotowaniu okludera, jest on wprowadzany i umieszczany w jamie uszka lewego przedsionka. Po kontroli prawidłowości zabiegu, usuwa się cewnik i zasklepia żyłę.

MW

 


Artykuł pochodzi z kategorii: Innowacje - Wiadomości

Więcej na temat:zabiegi | serce | innowacyjność

Zobacz również

  • Start-upy medyczne pomogą w diagnozie i leczeniu

    Asystent rehabilitacji dla pacjentów, biodegradowalny opatrunek, stabilizator kręgosłupa czy mobilny system do genetycznej identyfikacji zakażeń – to innowacyjne projekty start-upów, które zostaną... więcej