Laska dla niewidomych z GPS z Politechniki Rzeszowskiej

Laskę dla niewidomych i słabo widzących, wyposażoną w GPS, skonstruował student Politechniki Rzeszowskiej. Ma ona ułatwić poruszanie się w domu i w mieście. Wynalazca chce skomercjalizować swoje urządzenie.

Zdjęcie

Łukasz Kolman ze swoją laską dla niewidomych (Politechnika Rzeszowska) / fot. Arkadiusz Surowiec /&nbsp
Łukasz Kolman ze swoją laską dla niewidomych (Politechnika Rzeszowska) / fot. Arkadiusz Surowiec
/ 

Łukasz Kolman, obecnie absolwent Politechniki Rzeszowskiej, student mechatroniki, skonstruował wspomagania osób niewidomych i niedowidzących, za które otrzymał jedną z pięciu głównych nagród w VII Ogólnopolskim Konkursie "Student-wynalazca". Będzie miał też okazję zaprezentować wynalazek na 45. Międzynarodowej Wystawie Wynalazków w Genewie.

Konkurs "Student-Wynalazca" jest organizowany przez Politechnikę Świętokrzyską i skierowany do studentów, doktorantów i absolwentów, którzy w trakcie studiów opracowali wzór użytkowy lub urządzenia chronione prawem patentowym RP, wyłącznym lub międzynarodowym. Mogą w nim brać udział prace zbiorowe wykonane z pomocą studentów zagranicznych.

Reklama

Laska Łukasza Kolmana jest urządzeniem niedużym, wyposażonym zarówno z boku jak i w części dolnej i górnej, w czujniki odbicia, służące do skanowania przestrzeni, w której porusza się niewidomy, podobnie jak kamery parkowania w samochodach, urządzenie przy zbliżaniu się do przeszkody emituje nasilający się sygnał dźwiękowy. W głowicach laski znajdują się moduły wyważenia (samo poziomowania) i łączności (Bluetooth, GPS i GSM), co znacznie zwiększa możliwości w stosunku do tradycyjnych rozwiązań dla niewidomych. Jak stwierdził Łukasz Kolman, projekt może być nadal rozwijany i laskę można wyposażyć w dodatkowe moduły, personalizując ją.

Obecnie laska jest testowana przez osobę niewidomą. Jeśli testy zakończą się pozytywnie, wówczas wynalazca chciałby skomercjalizować produkty czyli znaleźć partnera biznesowego, który pomoże w uruchomieniu produkcji.

MM


Artykuł pochodzi z kategorii: Innowacje - Wiadomości

Więcej na temat:konkurs

Zobacz również

  • Sukces polskiej gry w Chinach

    Powstająca w cieszyńskim ARP Games gra „Weakless” zdobyła główną nagrodę w kategorii „Game Design” na festiwalu ANIWOW! w Pekinie. Twórczynią grafiki jest Anna Kowalczyk, studentka 4. roku grafiki... więcej