Nowoczesne projekty sektora teleinformatycznego, elektronicznego i usług IT mogą otrzymać dofinansow

II konkurs IUSER został zorganizowany przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, jako wsparcie dla sektora producentów urządzeń i systemów energetycznych i zarządzania dystrybucją; sam program zaś znajduje się w strategii Krajowej Izby Gospodarczej Elektroniki i Telekomunikacji.

Zdjęcie

Zdj. Ilustracyjne /123RF/PICSEL
Zdj. Ilustracyjne
/123RF/PICSEL

Jak powiedział Polskiej Agencji Prasowej Jarosław Gowin, wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego, konkurs wspiera sektor energetyczny, który "stawia na innowacje", zaś resortowi zależy na stworzeniu dobrych stabilnych warunków do pracy dla inwestorów.

- Dlatego najlepszym z nich oferujemy wsparcie finansowe w takich konkursach jak IUSER. Jednocześnie w ustawach o innowacyjności sprzęgamy w całość sieć zachęt do prowadzenia prac badawczo-rozwojowych - powiedział wicepremier Gowin.

Reklama

O dofinansowanie w konkursie IUSER mogą ubiegać się projekty, obejmujące następujące obszary:

- magazynowanie energii w systemach użytkowników końcowych;

- sterowanie generacją i energią w układach rozsianych użytkowników końcowych;

- technologie w obszarze systemów i urządzeń zwiększania efektywności energetycznej;

- rozwój technologii dla konstrukcji urządzeń Internetu Rzeczy (IoT) dla realizacji usług M2M;

- rozwój systemów, urządzeń i oprogramowania dla bezpieczeństwa sieci infrastruktury krytycznej.

Jest to trzecia inicjatywa NCBiR po Programie "Bloki 200+" i PBSE, która ma na celu stworzenie i wdrożenie pionierskich rozwiązań w energetyce. Jak powiedział prof. Maciej Chorowski, dyrektor Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, ponieważ zakres badawczy każdego z tych programów jest inny, można liczyć na synergię, która ułatwi skok rozwojowy całego sektora.

Według regulaminu konkursu wartość projektów zgłaszanych przez przedsiębiorstwa występujące indywidualnie lub w konsorcjach, powinna wynosić co najmniej 2 mln zł. 

Maksymalna wysokość wsparcia może wynieść do 30 mln zł. Nowością jest możliwość uzyskania dofinansowania na prace przedwdrożeniowe, czyli przygotowujące do wdrożenia wyników badań. Nabór rozpocznie się 19 marca i potrwa do 31 maja 2018 roku.

MM

Artykuł pochodzi z kategorii: Innowacje - Wiadomości

Więcej na temat:projekt | NCBR | konkurs

Zobacz również

  • Firmy technologiczne wchodzą na rynek finansowy bocznymi drzwiami

    Coraz częściej tradycyjne instytucje finansowe wyrażają obawy o wejście wielkich graczy technologicznych jak Apple, Amazon czy Facebook na ich terytorium. Ci raczej nie śpieszą się jednak z... więcej