ScaleUP: Polskie start-upy na globalnym rynku

Czy doradcami biznesowymi będą wkrótce boty, operacje na otwartym sercu będą odbywać się bez udziału człowieka, a w świecie autonomicznych pojazdów prawo jazdy wkrótce stanie się zbędne? Jaką rolę w przyszłości odegra sztuczna inteligencja, która pozwala, by komputery uczyły się jak człowiek? Trudno dzisiaj jednoznacznie odpowiedzieć na te pytania. Jedno jest jednak pewne. Polscy innowatorzy, naukowcy i start-upowcy mają w sprawie innowacji wiele do powiedzenia.

Zdjęcie

Polscy innowatorzy, naukowcy i start-upowcy mają w sprawie innowacji wiele do powiedzenia /123RF/PICSEL
Polscy innowatorzy, naukowcy i start-upowcy mają w sprawie innowacji wiele do powiedzenia
/123RF/PICSEL

Teraz łatwiej im będzie przebić się z pomysłem na globalny rynek i zaprezentować przed największymi inwestorami, pozyskać finansowanie, skorzystać z wiedzy i doświadczenia międzynarodowych ekspertów.

Wszystko za sprawą akceleratora "MassChallenge", który szuka na rynku firm o wysokim potencjale rozwoju. W Polsce, drugiej po Wielkiej Brytanii lokalizacji w Unii Europejskiej, akcelerator działać będzie przy współpracy z PKO Bankiem Polskim. To kolejny podmiot z grupy funduszy VC i akceleratorów, który chce szukać innowacyjnych pomysłów w Polsce i regionie.

- Zespoły zyskają nie tylko szansę na pozyskanie wiedzy i doświadczeń, dofinansowanie na rozwój swojego biznesu, ale także kontakt z największymi globalnymi firmami zainteresowanymi obszarem technologii - mówi Grzegorz Pawlicki, dyrektor Biura Innowacji w PKO Banku Polskim.

Warszawa w globalnej sieci

MassChallenge (działa od 2010 r.) systematycznie rozszerza swój zasięg. Obecny jest już m.in. w Londynie, Meksyku, Jerozolimie i Lozannie. Do tej pory wsparcie otrzymało ponad 1200 start-upów. O sukcesie akceleracji mogą świadczyć zaś liczby. Innowacyjne firmy zebrały ponad 2 mld dol. finansowania, wygenerowały ponad 900 mln dol. przychodów i stworzyły 65 tys. miejsc pracy. Teraz także z procesu akceleracji będą mogły skorzystać firmy z regionu CEE.

Program "Bridge to MassChallenge", kierowany jest do firm, które mogą pochwalić się już pierwszymi sukcesami operacyjnymi i sprzedażowymi. W skrócie - generujących przychody.

Z czasem rekrutowanych będzie nawet 80 firm rocznie. W ramach pilotażu jednak, zorganizowany zostanie w Warszawie proces akceleracji dla 25 startupów. Operatorem programu "Bridge to MassChallenge" jest Fundacja Przedsiębiorczości Technologicznej, odpowiedzialna m.in. za wprowadzenie do Polski programu MIT Enterprise Forum Poland (MITEF).

Reklama

Pod skrzydłami największych

Fundacja Przedsiębiorczości Technologicznej realizuje program MITEF w ramach programu ScaleUp, który jest platformą współpracy miedzy dużymi firmami, a mały, innowacyjnymi startupami. Celem jest wsparcie rozwoju środowiska startupowego i wzmocnienie polskiego ekosystemu innowacji, ale przede wszystkim wykorzystanie możliwości i potencjału każdej ze stron. Poza PKO BP w akceleratorze obecni są także PGNiG, KGHM Cuprum oraz Grupa Adamed.

- Celem programu jest wsparcie innowacyjnych firm rozwijających unikatowe technologie, przyspieszenie procesu komercjalizacji proponowanych rozwiązań, a także pomoc przy budowaniu optymalnego modelu biznesowego, wsparcie merytoryczne i finansowe. Do projektu zgłosiło się aż 300 startupów, najwięcej z branży finansowej, ale również energetycznej, farmaceutycznej i surowcowej. Dwadzieścia trzy z nich, wyłonionych w drodze eliminacji, przeszło trzymiesięczny proces akceleracji, a osiem najlepszych wyjedzie na tygodniowy bootcamp do Massachusetts Institute of Technology w Bostonie - tłumaczy Magdalena Maśluch, ekspert w PKO Banku Polskim.

Finalistami 2. edycji programu akceleracji MIT Enterprise Forum Poland są:

2040.io
Startup planuje stworzyć inteligentnego asystenta, który komunikować się będzie z użytkownikami w formie interfejsu "chatowego", a przy tym będzie na tyle mądry, aby uczyć się w sposób automatyczny zachowań użytkowników.

InnovaLab
Startup proponuje innowacyjne markery do materiałów, które zapobiegają podrabianiu oryginalnych produktów.

Medical Simulation Technologies
Pierwszy na świecie symulator echokardiografii przezprzełykowej bazujący na rzeczywistych danych z tomografii komputerowej. Urządzenie służy ono do nauki i treningu kardiologów oraz innych specjalistów wykonujących to badanie. Jedynie trzy firmy na świecie produkują podobne symulatory, ale w odróżnieniu od nich Medical Simulation Technologies bazuje nie na syntetycznych modelach serca, ale na modelu serca prawdziwego pacjenta, który uzyskano na bazie retrospektywnego badaniu zrealizowanego metodą tomografii komputerowej.

Nu Delta
Oprogramowanie, które w błyskawiczny sposób odczytuje zeskanowane faktury i przyśpiesza proces wprowadzania dokumentów do programów księgowych. Jednym z największych atutów tego rozwiązania jest możliwość przetworzenia i odczytu wszelkich dokumentów papierowych na wersję elektroniczną - nie tylko faktur, ale również m.in. paragonów, umów czy CV.

Predictail
Rozwiązanie zaproponowane przez Predictail pozwala na przewidywanie usterek dużych maszyn za pomocą analizy Big Data, co zapobiega ponoszeniu wysokich kosztów związanych z naprawami i przestojami technicznymi.

SensoriumLab
Telemonitoring pacjentów zagrożonych wysiękiem opłucnowym, którego wczesne wykrycie ma kluczowe znaczenie w leczeniu choroby. Technologia rozwijana przez SensoriumLab oparta jest na wieloletnich badaniach z obszaru biocybernetyki i jest jedynym tego typu produktem na świecie.

Vortex Oil Engineering
Vortex Oil Engineering pomaga wydobywcom oraz dostawcom gazu i ropy zmniejszyć zużycie wody podczas prac wydobywczych. Zdaniem założycieli VOE podczas samego procesu wydobywania złóż, korporacje tracą pieniądze, zużywając znacznie więcej wody, niż jest to konieczne.

Waywer
Waywer za cel obrał sobie poprawę komunikacji pomiędzy firmami a klientami, tworząc interaktywną platformę wideo, która umożliwia tworzenie dopasowanych procesów sprzedażowych na różnych etapach współpracy z klientami - od gromadzenia danych i zgód marketingowych, poprzez zdalne wiadomości wideo, prowadzenie prezentacji wideo w systemie online aż do zautomatyzowanego zamknięcia sprzedaży.
bb

Artykuł pochodzi z kategorii: Innowacje - Wiadomości

Więcej na temat:Polska | Start-up

Zobacz również

  • Firmy technologiczne wchodzą na rynek finansowy bocznymi drzwiami

    Coraz częściej tradycyjne instytucje finansowe wyrażają obawy o wejście wielkich graczy technologicznych jak Apple, Amazon czy Facebook na ich terytorium. Ci raczej nie śpieszą się jednak z... więcej