Unijny projekt tworzy biologiczny superkomputer

W ramach sfinansowanego ze środków unijnych projektu ABACUS naukowcy opracowali pierwszy na świecie biologiczny superkomputer.

Zdjęcie

Unijny projekt tworzy biologiczny superkomputer /AFP
Unijny projekt tworzy biologiczny superkomputer
/AFP

Konsorcjum naukowe na czele którego stali uczeni z Uniwersytetu w Lund w Szwecji i kanadyjskiego Uniwersytetu McGill w Montrealu, opracowali pierwszy na świecie biologiczny superkomputer zasilany adenozynotrójfosforanem (ATP) - substancją dostarczającą energię do wszystkich komórek w organizmie człowieka.

Może on przetwarzać szybko i bezbłędnie informacje za pomocą sieci równoległych, dokładnie tak jak superkomputery elektroniczne oparte na krzemie. Biokomputer jest niewielki, rozmiarów książki B5 i pobiera zdecydowanie mniej energii niż obecnie komputery elektroniczne. Jego obwód stanowi kwadrat o boku 1,5 cm, po którym zamiast elektronów wzbudzanych ładunkiem elektrycznym, jak w przypadku tradycyjnego mikrochipa, poruszają się w kontrolowany sposób krótkie łańcuchy białek (nazywane przez zespół agentami biologicznymi). Źródłem zasilania jest ATP - substancja biochemiczna, która umożliwia wewnętrzny transfer energii między komórkami.

Reklama

Superkomputer ten nie wymaga tez osobnego chłodzenia, jest w związku z tym bardziej opłacalny i łatwiejszy w obsłudze. Oznacza to, że choć obecnie jest to demonstrator technologii, to jednostki, które powstaną na jego bazie będą łatwiejsze do skomercjalizowania. Konstrukcja ta powstała dzięki połączeniu modelowania geometrycznego i eksperckiej wiedzy inżynieryjnej w nanoskali.

Ostateczny cel programu to udoskonalenie projektu nowej generacji, mniejszych, przenośnych i bardziej energooszczędnych bio-superkomputerów, które mogłyby w pełni zastąpić tradycyjne superkomputery. Prawdopodobnie stosunkowo szybko powstaną komputery hybrydowe,. łączące elektronikę z rozwiązaniami biologicznymi. proces ten zapewne potrwa około 5-7 lat.

Koordynatorem projektu ABACUS, który otrzymał ponad 1 725 000 EUR dofinansowania ze środków UE, jest Uniwersytet Lund w Szwecji. (MW)

Artykuł pochodzi z kategorii: Innowacje - Biznes i nauka

Więcej na temat:komputery

Zobacz również

  • Azoty szukają innowacji

    Inżynieria materiałowa, magazynowanie energii, tworzyw sztucznych i fine chemicals - to obszary w których Grupa Azoty wraz z akceleratorem FundingBox poszukiwać będą nowoczesnych technologii.... więcej