Innowacyjne polskie urządzenie do pobierania próbek w Kosmosie

Naukowcy z Centrum Badań Kosmicznych opracowali innowacyjne urządzenie do pobierania próbek regolitu w warunkach mikrograwitacji. Urządzenie o nazwie PACKMOON, przeznaczone jest do pracy w warunkach planetarnych o obniżonej lub zerowej grawitacji.

Zdjęcie

Packmoon, fot. materiały Centrum Badań Kosmicznych /&nbsp
Packmoon, fot. materiały Centrum Badań Kosmicznych
/ 

PACKMOON może być wykorzystywany nawet przez sondy na asteroidach, kometach i planetoidach, poza wykorzystywaniem go do pobierania próbek skał w warunkach planetarnych. Składa się z pół - sferycznych elementów wbijanych w skałę wykorzystujących mechanizm młotkujący oraz przeciwwagi i obudowy całego urządzenia, które zmniejszają efekt siły odśrodkowej działający przy wbiciu na lekkie sondy. Obracają się bowiem one w tym samym kierunku rotacyjnym, ale o przeciwnym zwrocie.

Model PACKMOON-a został już zbadany laboratoryjnie i stwierdzono iż może on pobierać próbki regolitu z relatywnie twardych powierzchni (do około 5-7 MPa), jednocześnie minimalizując interakcje mechaniczne z lądownikiem. Sam proces pobierania w nieznacznym stopniu wpływa na samą próbkę w sensie termicznym i mechanicznym, co jest istotne np. w planowanej misji kosmicznej ESA Phobos Sample Return.

Reklama

MW

Artykuł pochodzi z kategorii: Innowacje - Technologie

Zobacz również

  • 5 samochodów = tona odzyskanego plastiku

    Gdyby zgodnie z przepisami przetworzyć 5 samochodów, pozwoliłoby to odzyskać prawie tonę tworzyw sztucznych - wynika z badań Stena Recycling, lidera w dziedzinie kompleksowych rozwiązań... więcej