Polski płyn do przechowywania narządów

Czwartek, 14 stycznia 2016 (13:00)

Biolasol - to nowy płyn do przemywania i przechowywania serca, wątroby, trzustki i nerek, opracowany przez polskich naukowców.

Zdjęcie

Zespół naukowców ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach opracował nowy płyn  do transplantologii /123RF/PICSEL
Zespół naukowców ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach opracował nowy płyn do transplantologii
/123RF/PICSEL

Zespół naukowców ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach opracował nowy płyn  do transplantologii, służący do przemywania i przechowywania narządów pobieranych do przeszczepów. Jego jakość jest taka sama jak płynów zachodnich, a jest tańszy o  połowę.

Biolasol to przezroczysty, bezbarwny, albo żółtawy roztworów do przechowywania serca, wątroby, trzustki i nerek. Jak powiedział Polskiej Agencji Prasowej, prof. Florian Ryszka,z zespołu, który go opracował, płyn ten stosuje się po pobraniu do przepłukania i schłodzenia narządu. Jego skład bowiem stabilizuje tkankę i spowalnia negatywne procesy w niej zachodzące. Według stosujących go praktyków jak np. prof. Lech Cierpka, konsultant krajowy w dziedzinie transplantologii klinicznej i ordynator oddziału chirurgii ogólnej, naczyniowej i transplantacyjnej Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego im. A. Mielęckiego Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach, Biolasol jest bardzo dobrym płynem i po wypromowaniu może osiągnąć duży sukces.

Reklama

Płyn wytwarza firma technologiczna Biochefa.

MW

Artykuł pochodzi z kategorii: Innowacje - Technologie

Więcej na temat:medycyna | transplantologia

Zobacz również

  • Czujniki, których nie oszuka wiatr

    Czy zastanawiałeś się dlaczego nie zawsze turbiny wiatrowe są ustawione w tym samym kierunku? Dzieje się tak, bo komputery pokładowe każdego z “wiatraków” źle odczytują uderzenia wiatru. To zaś... więcej