Elektryczny satelita szykuje się do lotu

Wtorek, 10 stycznia 2017

Pierwszy europejski satelita o całkowicie elektrycznym napędzie - Eutelsat 172B został całkowicie zmontowany i zostanie obecnie przekazany do wystrzelenia w kwietniu br.

Zdjęcie

Pierwszy europejski satelita Eutelsat 172B szykuje się do lotu / inf. prasowa /&nbsp
Pierwszy europejski satelita Eutelsat 172B szykuje się do lotu / inf. prasowa
/ 

Eutelsat 172B wykonany na zamówienie spółki Eutelsat przez Airbus Defence and Space waży 3500 kG, a moc jego napędu wynosi 13 kW. Napęd elektryczny służy do wstępnego podnoszenia orbity oraz manewrów orbitalnych, pozwala też na zmniejszenie masy i wystrzelenie na niższym piętrze rakiety transportowej, co znacznie obniży koszt wyniesienia na orbitę. Jednostka przechodzi końcowe testy i zostanie przesłana na kosmodrom Kourou w Gujanie Francuskiej. W kwietniu br. satelita zostanie wyniesiony na orbitę na rakiecie nośnej Ariane V.

Eutelsat 172B jest przeznaczony do obsługi rynków Azji i Pacyfiku. Posiada na pokładzie trzy oddzielne moduły: Moduł pasma ku, moduł pracujący w paśmie C oraz specjalny moduł wysokiej przepustowości zaprojektowany pod kątem łączności w locie w korytarzach powietrznych nad Pacyfikiem.

Reklama

MW


Artykuł pochodzi z kategorii: Innowacje - Wiadomości

Zobacz również

  • Azoty szukają innowacji

    Inżynieria materiałowa, magazynowanie energii, tworzyw sztucznych i fine chemicals - to obszary w których Grupa Azoty wraz z akceleratorem FundingBox poszukiwać będą nowoczesnych technologii.... więcej