HyperSat z Creotechu

Polska firma technologiczna Creotech Instruments opracowała platformę satelitarną HyperSat. Umieszczony na niej system obrazowania satelitarnego Ziemi może dostarczyć zdjęcia o rozdzielczości mniej niż 1 metra na piksel.

Zdjęcie

HyperSat (fot.Creotech Instruments) /&nbsp
HyperSat (fot.Creotech Instruments)
/ 

HyperSat to modułowa platforma uniwersalna, na której można zamontować różnego typu instrumenty specjalistyczne, pozwalające na realizację rozmaitego typu misji kosmicznych - zaczynając od radiowych przez telekomunikacyjne kończąc na optoelektronicznych i radarowych. Jej masa może wynieść od 10 do 60 kg, a rozmiary od 35x35x10 cm do 35x35x60 cm. Zamontowane są na niej wszystkie istotne podsystemy, jak komputer pokładowy, system zasilania czy system komunikacji z Ziemią.

Misja przeprowadzona przez aparaturę do zdalnego obrazowania Ziemi, umieszczoną na platformie HyperSat stała się przedmiotem umowy pomiędzy firmami Creotech Instruments i Scanway. Ta ostatnia firma, to także polska spółka technologiczna, która wytwarzała dotąd rozwiązania bazujące na technologiach wizyjnych i laserowych, obecnie zaś skonstruowała pierwszy polski instrument do obrazowania Ziemi, który może pracować na orbicie. Jest to skaner, który może obrazować powierzchnię Ziemi w wysokiej rozdzielczości i spektrum aż do dalekiej podczerwieni. Taki satelita, wytwór Creotech i Scanway o nazwie ScanSat, uzyskał, podobnie jak obie firmy, dofinansowanie Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.

Reklama

Konstrukcja skanera oparta jest na systemie odchylanych, precyzyjnych luster, co pozwoli na szybkie pozyskiwanie obrazów w wielu istotnych dla odbiorców pasmach końcowych spektrum światła. Projekt układu optycznego oparty na zwierciadłach umożliwi skanowanie powierzchni Ziemi w zakresie od 400 do 12000 nm, co oznacza możliwość obserwacji termograficznej.

MM

Artykuł pochodzi z kategorii: Innowacje - Wiadomości

Więcej na temat:NCBR

Zobacz również

  • 5 samochodów = tona odzyskanego plastiku

    Gdyby zgodnie z przepisami przetworzyć 5 samochodów, pozwoliłoby to odzyskać prawie tonę tworzyw sztucznych - wynika z badań Stena Recycling, lidera w dziedzinie kompleksowych rozwiązań... więcej