Jarosław Gowin: W ciągu 3-4 lat polska gospodarka powinna być innowacyjna

Wtorek, 15 marca 2016 (09:38)

Pierwsze projekty w ramach programu Fundusz Funduszy wspierającego innowacyjność mają być realizowane już na początku przyszłego roku. - Cały proces zajmie nam od 3 do 4 lat, podczas których polska gospodarka powinna, przestać być imitacyjna a stać się dużo bardziej innowacyjna - przekonuje w rozmowie z PAP wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin.

Zdjęcie

Jarosław Gowin, fot. Jan Graczyński /Agencja SE/East News
Jarosław Gowin, fot. Jan Graczyński
/Agencja SE/East News

Rząd zapowiada powołanie największego w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej Funduszu Funduszy mającego wspierać start-upy i rozwój innowacyjności z początkowym budżetem ok. 500 mln zł.

- W Polsce, do tej pory, nie przykładano dostatecznej staranności do komercjalizacji badań. Trochę było tak, że środki trafiały do uczelni, do instytutów badawczych, i w zasadzie na tej fazie badawczej zainteresowanie nimi się kończyło - mówi Gowin.

Reklama

By przyciągnąć kapitał na komercjalizację badań w Polsce, rząd zainicjował powołanie Funduszu Funduszy, największy w Europie Środkowo-Wschodniej fundusz wspierający start-upy i innowacyjność. W piątek w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego NCBR i PZU podpisały list intencyjny w sprawie współpracy. - Oba te podmioty przeznaczają około 500 milionów złotych, pół miliarda na inicjatywy w ramach tzw. Venture Capital. To mają być środki przeznaczone i rozdzielane w ramach konkursów między prywatnych inwestorów, którzy chcą angażować się w dziedzinie innowacyjnego rozwoju - podkreśla minister.

Pieniądze będą trafiały do tych spółek, które wygrają w konkursach organizowanych przez NCBR. - Zakładamy, że wygrają najlepsi - mówi zastępca dyrektora NCBR prof. Jerzy Kątcki. - Firmy pozyskają środki, ale w pewnym momencie, jak osiągną już sukces, to te pieniądze wracają do inwestorów. Na tym polega cały ten mechanizm. Liczymy na to, że w przyszłości te pieniądze będą pracowały dalej - dodaje.

Kątcki przypomina, że do 2020 roku Polska ma pieniądze z funduszy spójności. - Powiedzmy, że one jeszcze dłużej będą w kraju, ale potem już tych pieniędzy nie będzie, a jeżeli stworzymy tego typu mechanizm, to te pieniądze zaczną nam pracować dalej - podkreśla.

Utworzenie Funduszu jest jednym z narzędzi realizujących założenia rządowego Planu na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju, wpisując się inicjatywę wspierania innowacyjnych polskich start-upów.

Artykuł pochodzi z kategorii: Innowacje - Wiadomości

Więcej na temat:innowacje | Jarosław Gowin

Zobacz również

  • Więcej wody dzięki zaawansowanym technologiom

    W sytuacji narastającego ocieplenia klimatu i towarzyszących mu anomalii w postaci powodzi i długotrwałych susz dostęp do źródeł czystej wody ma coraz większe znaczenie, tym bardziej że szybko... więcej