Niebezpieczne bakterie w rurach instalacji szpitalnych

Poniedziałek, 27 lutego 2017

W kolankach i rurach odpływowych instalacji sanitarnych szpitali mnożą się niebezpieczne bakterie oporne na antybiotyki - stwierdzili naukowcy z USA.

Zdjęcie

Zakażenia bakteriami antybiotykoodpornymi corocznie powodują na świecie setki tysięcy zgonów / inf. prasowa /&nbsp
Zakażenia bakteriami antybiotykoodpornymi corocznie powodują na świecie setki tysięcy zgonów / inf. prasowa
/ 

Zespół naukowców z University of Virginia, pracujący pod kierownictwem prof. Amy Mathers postanowił zbadać doniesienia jakoby rezerwuarem bakterii MRSA i innych szczepów anybiotykoodpornych były szpitalne instalacje sanitarne, zwłaszcza rury i kolanka odpływowe zlewów. Według materiału z badań ekipy naukowej, zamieszczonego w piśmie "Applied and Environmental Microbiology", doniesienia te są całkowicie słuszne.

Stanowisko badawcze, jakie stworzyli składało się z 5 zlewów identycznego typu jak na oddziale intensywnej opieki medycznej miejscowego szpitala. Materiałem badawczym były bakterie Escherichia coli, zamieszkujące ludzki przewód pokarmowy, ale w związku ze zdolnościami do szybkich mutacji, mogące szybko zmienić się w szczepy enteropatogenne oraz oporne na antybiotyki.

Reklama

Bakterie rozprzestrzeniają się do góry - najpierw kolonie powstają w kolankach rur odpływowych, potem kolonizują wnętrza przewodów aż do sitek odpływowych. Dzieje się to szybko - po ok 2,5 cm na dobę, co oznacza że przy typowych zlewach po tygodniu znajdują się już na sitkach odpływu. Później trafiają do wnętrza zlewu i z wodą w pobliże całego zlewu i poprzez obuwie i odzież personelu medycznego roznoszą się po całym oddziale. Badaniami zainteresowała się już CDC (z Centers for Disease Control and Prevention), która chce stwierdzić w jaki sposób bakterie ekspandują dalej i chce kontynuowania prac wraz z zespołem dr Mathers. Mają one określić jak może dochodzić do zakażeń i wytworzyć standard bezpieczeństwa i higieny, który by im zapobiegał. Zakażenia bakteriami antybiotykoodpornymi corocznie powodują na świecie setki tysięcy zgonów.

MM

 


Artykuł pochodzi z kategorii: Innowacje - Wiadomości

Więcej na temat:bakterie w szpitalu | bakterie coli | MRSA | USA

Zobacz również

  • Firmy technologiczne wchodzą na rynek finansowy bocznymi drzwiami

    Coraz częściej tradycyjne instytucje finansowe wyrażają obawy o wejście wielkich graczy technologicznych jak Apple, Amazon czy Facebook na ich terytorium. Ci raczej nie śpieszą się jednak z... więcej