Plaster, który zaszczepi na grypę

Plaster ze stoma maleńkimi igłami pozwoli na bezbolesne szczepienie na grypę. Wynalazek istotny jest zwłaszcza dla szczepień najmłodszych pacjentów.

Zdjęcie

Plaster do szczepień /INTERIA.PL
Plaster do szczepień
/INTERIA.PL

Zespół naukowców i inżynierów z Emory University oraz Georgia Institute of Technology stworzył kilkucentymetrowy plaster wyposażony po jednej stronie w 100 mikroigieł wielkości włosa. Po przyklejeniu plastra, i lekkim przyciśnięciu co jest odbierane jak fala ciepła w miejscu naklejenia, włoski wnikają pod skórę, co umożliwia dostarczenie szczepionki. Czas przyklejenia plastra dla szczepionki na grypę wynosi 20 minut. Plaster był już testowany na ochotnikach, którzy stwierdzili iż jest on całkowicie bezbolesny i zdecydowanie lepszy od zastrzyku. Stosować go mogą też pacjenci; niepotrzebna jest tu interwencja pielęgniarki. Budowa plastra sprawia, że szczepionka na grypę w nim zawarta może być przechowywana rok w temperaturze pokojowej - przechowywanie w lodówce jest niekonieczne. Plaster sprzedawać można więc z półki, zaś po użyciu mikroigły jako degradowane, łatwo są rozpuszczalne.

Plaster obecnie zawiera szczepionki na grypę; grupa naukowców-wynalazców, która go opracowała rozpoczęła badania nad wprowadzeniem go do innych programów szczepień jak np. MMR czy pneumokoków.

Reklama

MM

Artykuł pochodzi z kategorii: Innowacje - Wiadomości

Więcej na temat:Badania i Rozwój | naukowcy

Zobacz również

  • Pandemia przyspieszyła polską cyfryzację

    Pandemia COVID-19 i wprowadzony z nią lockdown, zmusiły polskie firmy do pracy na zasadach, które przed marcem tego roku były nie do pomyślenia. W przeważającej części z korzyścią dla konsumenta.... więcej