QuantERA

Piątek, 16 września 2016 (09:17)

To koordynowany przez Narodowe Centrum Nauki program grantowy w ramach programu ramowego Horizon2020. Ma on wartość 11,5 mln euro i jest największym jak do tej pory jednorazowym programem grantowym, przyznanym Polsce.

Z przyjemnością informujemy, że Komisja Europejska (KE) przeznaczyła 11,5 miliona euro na koordynowany przez NCN program QuantERA. Jest to największy grant przyznany Polsce w programie ramowym Horyzont 2020.

Komisja Europejska zdecydowała o przyznaniu QuantERA Polsce w połowie września br. Celem tego programu jest wspieranie badań z zakresu technologii kwantowych oraz stworzenie wspólnej europejskiej platformy rozwoju tej dziedziny badań. Grant ten umożliwi NCN oraz 31 instytucjom europejskim finansującym badania naukowe w Europie na rozpisanie konkursu na międzynarodowe projekty badawcze obejmujące technologie kwantowe. Jest to interdyscyplinarna dziedzina badań, która bardzo szybko się rozwija. U jej podłoża leżą zjawiska kwantowe jak splątanie, zaś ich wykorzystanie może pozwolić na szybsze rozwiązywanie problemów obliczeniowych, kryptograficzną transmisję danych, z bezpieczeństwem gwarantowanym fundamentalnymi prawami mechaniki kwantowej oraz opracowanie nowych generacji sensorów o wysokiej wydajności.

Reklama

Nabór wniosków rozpocznie się w pierwszej połowie 2017 roku, zaś cały budżet docelowy konkursu wyniesie 35 mln euro.

MW

Artykuł pochodzi z kategorii: Innowacje - Wiadomości

Zobacz również

  • Odważni prawnicy zyskują przewagę dzięki nowym technologiom

    Prawnicy korzystający z nowych technologii są bardziej konkurencyjni oraz zyskują wyższą rentowność. Są również bardziej otwarci na kolejne wyzwania zawodowe. Z drugiej strony nie wszyscy prawnicy... więcej