Rytm serca jako hasło do medycznej bazy danych

Wtorek, 17 stycznia 2017

Naukowcy z USA opracowali technologię, przy pomocy której pacjent może zalogować się do bazy danych zawierającej jego dane medyczne, stosując jako hasło rytm serca - poinformował serwis Eurekalert.

Zdjęcie

Fragment zapisu EKG jako hasło do medycznej bazy danych pacjenta /123RF/PICSEL
Fragment zapisu EKG jako hasło do medycznej bazy danych pacjenta
/123RF/PICSEL

Zespół naukowców z Binghamton University oraz State University of New York (USA), pracujący pod kierownictwem prof. Zhanpenga Jin, stworzył to rozwiązanie jako alternatywę dla drogiej i niejednokrotnie trudnej do wdrożenia i obsługi jako usługa kryptografii, w telemedycynie oraz opiece medycznej wykorzystującej urządzenia przenośne, w tym coraz częściej używane do tego celu smartfony.

Badacze użyli jako hasła fragmentu zapisu EKG pacjenta, rejestrowanego przez sensory przyczepione do jego skóry. Jako, że zapis ten może zmienić się z wiekiem lub chorobą czy na skutek urazu, naukowcy pracują nad rozwiązaniem, które będzie na tyle elastyczne, że uwzględni wszystkie zmienności tego typu. Jest to już drugie rozwiązanie ekipy prof. Jina, wykorzystujące własne rytmy biologiczne pacjenta - poprzednio ten sam zespół opracował unikalną "kartę dostępu" do budynków, wykorzystującą zapis EEG czyli elektroencefalogramu. Rozwiązaniem tym zainteresowany jest m.in. Pentagon.

Reklama

MW

 


Artykuł pochodzi z kategorii: Innowacje - Wiadomości

Zobacz również

  • Kredyt na innowacje technologiczne. 350 mln zł do wzięcia

    Ruszyła pierwsza z sześciu rund naboru wniosków o dofinansowanie z „Kredytu na innowacje technologiczne” (PO IR 2014 – 2020). Na wsparcie Banku Gospodarstwa Krajowego mogą liczyć małe, mikro i... więcej